TTrudna skóra
6 wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, które dermatolodzy przekazują swoim pacjentom
17 maja 2022
Nawet jeśli już leczysz trądzik różowaty, odpowiednia pielęgnacja skóry może sprawić zauważalną różnicę.
Rutyna pielęgnacyjna przyjazna trądzikowi różowatemu może:
- Sprawić, że Twoja skóra poczuje się bardziej komfortowo
- Poprawić rezultaty leczenia
- Poprawić ogólny stan zdrowia Twojej skóry
- Zmniejszyć ilość zaostrzeń trądziku różowatego
Aby pomóc pacjentom z trądzikiem różowatym w pielęgnacji skóry, dermatolodzy oferują następujące wskazówki:
- Oczyszczaj twarz dwa razy dziennie - bardzo delikatnie. Według dermatologa Marka Dahla, pacjenci z trądzikiem różowatym często nie myją wystarczająco skóry skłonnej do tego schorzenia. Jest to zrozumiałe, jeśli Twoja skóra jest już podrażniona.
Oczyszczanie twarzy po przebudzeniu i przed pójściem spać pomaga usunąć olej i zanieczyszczenia, które mogą podrażniać skórę.
Aby oczyszczać skórę bez jej dalszego podrażniania, dermatolodzy zalecają, aby:
- Wybierz łagodny, przyjazny dla skóry z trądzikiem różowatym środek oczyszczający (nie mydło).
- Delikatnie rozprowadź go opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy.
- Spłucz środek oczyszczający letnią wodą, używając wyłącznie opuszków palców. Chcesz dokładnie usunąć środek czyszczący. Jeśli część produktu pozostanie na skórze, może to spowodować podrażnienia.
- Delikatnie wytrzyj twarz czystym, bawełnianym ręcznikiem.
- Nawilżaj skórę każdego dnia. Niezależnie od tego, czy trądzik różowaty sprawia, że Twoja skóra jest sucha czy tłusta, ważne jest, by ją nawilżać. Nawilżanie pomaga nawilżać skórę poprzez zatrzymywanie wody w skórze. Może to zmniejszyć podrażnienia i sprawić, że skóra będzie się czuła bardziej komfortowo.
Badania wykazują, że stosowanie kremu nawilżającego lub naprawiającego barierę ochronną, który jest przyjazny dla skóry z trądzikiem różowatym, może również poprawić wyniki leczenia.
W jednym małym badaniu pacjenci stosowali na twarz dwa razy dziennie preparat na trądzik różowaty (żel z metronidazolem). Dwa razy dziennie nakładali również delikatny, niedrażniący krem nawilżający na jedną stronę twarzy.
Po 15 dniach nawilżona strona twarzy była mniej sucha, łuszcząca się i szorstka. Czuli się też bardziej komfortowo. Inne badania wykazały podobne rezultaty.
- Chroń skórę przed słońcem przez cały rok. Słońce może pogorszyć trądzik różowaty. Jest to tak powszechne, że stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zaostrzenia trądziku różowatego. Nawet osoby o ciemnej karnacji mogą mieć zaostrzenie trądziku różowatego po przebywaniu na słońcu.
Aby ograniczyć zaostrzenia trądziku różowatego spowodowane działaniem słońca, dermatolodzy zalecają stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Aby chronić swoją skórę, codziennie przed wyjściem na zewnątrz nakładaj na twarz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Nawet w pochmurne dni warto stosować filtr przeciwsłoneczny.
Jak wybrać filtr przeciwsłoneczny odpowiedni dla trądziku różowatego?
Znalezienie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, który nie podrażni Twojej wrażliwej skóry może być wyzwaniem. Dermatolodzy zalecają, byś szukała kremu z filtrem, który zawiera:
- Tlenek cynku, dwutlenek tytanu lub oba te związki
- Silikon (może być wymieniony jako dimetikon, cyklometikon lub cyklometikon)
- Bezzapachowy (na etykiecie może być napisane "bezzapachowy", ale jeśli jest napisane "bezzapachowy", wybierz inny filtr przeciwsłoneczny)
- Szerokie spektrum ochrony
- SPF 30 lub wyższy
- Wybieraj produkty do pielęgnacji skóry przyjazne dla osób z trądzikiem różowatym. Kiedy masz trądzik różowaty, wiele produktów do pielęgnacji skóry i kosmetyków może podrażniać Twoją skórę. Delikatne oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna mogą pomóc w zmniejszeniu tej wrażliwości, jednak należy również starannie dobierać produkty do pielęgnacji skóry i makijażu.
Podczas zakupów dermatolodzy zalecają, aby przed zakupem zapoznać się z listą składników. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakupu produktu, który podrażni Twoją skórę, unikaj wszystkiego, co zawiera:
- Alkohol
- Kamforę
- Substancje zapachowe
- Kwas glikolowy
- Kwas mlekowy
- Mentol
- Laurylosiarczan sodu (często spotykany w szamponach i pastach do zębów)
- Mocznik
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo podrażnienia skóry przez dany produkt, należy wybierać produkty bezzapachowe (a nie bezzapachowe).
Aby ograniczyć podrażnienia, najlepiej jest także:
- Wybierać krem zamiast balsamu lub żelu.
- Nigdy nie stosować środków ściągających ani toników.
- Przetestować produkty do pielęgnacji skóry i makijażu przed nałożeniem ich na twarz. Jeśli nigdy nie próbowałaś danego produktu lub wydaje Ci się, że wszystko, co nakładasz na twarz, szczypie Cię w oczy, testowanie może Ci pomóc. Aby przetestować produkt, nanieś jego niewielką ilość na skórę ze skłonnością do trądziku różowatego (ale nie na nią). Jeśli w ciągu 72 godzin produkt podrażni Twoją skórę (pieczenie, kłucie itp.), wiesz, że nie powinnaś go używać.
- Bądź delikatny dla swojej skóry. Wszystko, co podrażnia Twoją skórę, może pogorszyć trądzik różowaty. Aby temu zapobiec, musisz unikać pocierania i szorowania twarzy. Oznacza to, że nie używaj ściereczek do mycia, gąbek do twarzy ani peelingów.
Wprowadzenie tych wskazówek do swojej rutyny pielęgnacyjnej może pomóc Ci lepiej zadbać o skórę ze skłonnością do trądziku różowatego.
Jeśli masz problemy ze znalezieniem produktów do pielęgnacji skóry lub makijażu, które nie podrażniają Twojej skóry, pomocny może okazać się dermatolog. Dermatolog może zbadać Twoją skórę i zalecić produkty dostosowane do jej specyficznych potrzeb.
Piśmiennictwo
American Academy of Dermatology. "Właściwa pielęgnacja skóry stanowi podstawę skutecznego leczenia trądziku i trądziku różowatego". Informacja prasowa wydana 1 sierpnia 2013 r. Ostatni dostęp 31 lipca 2017.
Bowers J. "Unlocking the mysteries of rosacea." Dermatol World. 2013;23(8):18-22.
Del Rosso JQ, Thiboutot D, et al. "Consensus recommendations from the American Acne & Rosacea Society on the management of rosacea, part 1: A status report on the disease state, general measures, and adjunctive skin care." Cutis. 2013;92(5):234-40.
Pelle MT, Crawford GH, et al. "Rosacea: II. Terapia." J Am Acad Dermatol. 2004;51:499-512.
Two AM, Wu W, et al. "Rosacea: part II. Topical and systemic therapies in the treatment of rosacea." J Am Acad Dermatol. 2015;72(5):761-70.
Zip C. "The role of skin care in optimizing treatment of acne and rosacea." Skin Therapy Lett. 2017;22(3):5-7.
Komentarze