Tatuaże - wszystko co musisz wiedzieć o ich usuwaniu
17 stycznia 2018Może się tak zdarzyć, że trwała pamiątka na naszej skórze jaką jest tatuaż robi się dla nas uciążliwa. Wzór nam się nie podoba, zmienia się gust, tusz zaczyna blaknąć z biegiem...
Techniki usuwania tatuaży zmieniają się z biegiem czasu. Kiedyś były uważane za ozdoby zostające z nami na zawsze. Obecnie są już sposoby na to jak można się ich pozbyć. Przed wprowadzeniem laserowych zabiegów wiele osób wybierało dermabrazję. Ta metoda polegała na wykorzystywaniu kwasu TCA, który usuwał część skóry wierzchniej i dzięki temu dostawaliśmy się do tatuaży, w którym znajdował się tusz. Potem używano soli oraz papieru ściernego a także kryształków diamentu do starcia tuszu zanim skora została naprawiona operacyjne. W przypadku dużych tatuaży konieczny był przeszczep skóry, w to miejsce, skąd była usuwana.
Dermabrazja to zabieg, który jest zazwyczaj wykonywany przez dermatologa albo chirurga plastycznego w gabinecie medycznym. Taka technika usuwania tatuaży była popularna przed pojawieniem się metod laserowych. Dermabrazja to zabieg inwazyjny, który wymaga stosowania znieczulenia. Procedura wymaga usuwania wierzchniej i głębszych warstw naskórka czasami aż do skóry właściwej co powoduje krwawienie. Może również prowadzić do wystąpienia blizn. Przy ciężkich przypadkach mogło być to znaczące krwawienie. Po takim zabiegu skóra była czerwona i bolesna, gojenie mogło zająć nawet 10 dni. Poza usuwaniem tatuaży taki zabieg jest stosowany także przy usuwaniu trądziku.
Nim zdecydujemy się na usunięcie tatuażu musimy wiedzieć, że będzie to nas kosztowało więcej niż jego wykonanie. Koszt to kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych w zależności od wielkości i tego, gdzie tatuaż się znajduje. Na ogół ubezpieczenie zdrowotne nie będzie pokrywać tych kosztów, ponieważ to zabieg medycyny estetycznej.
Na rynku są także kremy, które mają służyć usuwaniu tatuaży, ale nie ma badań, które potwierdziłyby ich działanie. Krem może rozjaśnić taki tatuaż, ale nadal będzie on widoczny. To metoda, która powodować może podrażnienia czy inne reakcje skórne.
Pęcherze mogą się pojawić po zabiegu laserowym, należy z nimi postępować tak samo jak robi się to z poparzeniami. Bliznowce to duże blizny, które mają nieregularne kształty i mogą również być efektem zabiegu laserowego. Blaknięcia to sytuacja, w której tatuaże są dobrej jakości i trudno je usunąć, udaje się wyłącznie je nieco doprowadzić do zblaknięcia. Białe plamy to norma w miejscu, gdzie znajdował się tatuaż. Na ogół znikają z czasem, jednak niektóre partie skóry nadal mogą być białe. Odbarwienie skóry to efekt uboczny obok białych plam i niecałkowitego usunięcia tatuażu.
Komentarze