TTrudna skóra
Jak dbać o cerę naczynkową i pozbyć się "pajączków"?
5 stycznia 2018
Charakterystyczne zaczerwienienia na twarzy, pajączki czy nadwrażliwość na wiatr i saunę. Cera naczynkowa to dla wielu osób problem, często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że wystarczy odpowiednia pielęgnacja i stan skóry można znacząco poprawiać.
Objawem tego rodzaju cery są małe rozszerzone naczynka na twarzy szczególnie w okolicach nosa, na brodzie czy na policzkach. Pod skórą tworzą się widoczne czerwone linie czy rumieńce, które mogą się długo utrzymywać. Badania podają, że nawet 60% ludzi obecnie musi się choćby przejściowo z takim problemem zmagać.
Co jest przyczyną?
Przede wszystkim jest to wynik niskiej elastyczności ścianek w naczyniach krwionośnych co będzie nasilone pod wpływem kosmetyków i niektórych leków oraz niewłaściwa pielęgnacja mogą przyczyniać się do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Często w pierwszych stadiach pojawia się zaczerwienienie i szybko znika, jednak potem objawy się utrzymują. Wiele będzie zależeć od typu cery, grubości skóry, stopnia nawilżenia. Wiele osób ma genetycznie wrodzone problemy związane z naczynkami. Także typ cery ma tu ogromne znaczenie. Skóra cienka oraz sucha jest narażona bardziej na pękanie naczynek. Dlatego tak ważne jest również stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, która może pomagać w ograniczeniu powstania nowych zmian.
"Rozszerzone naczynia krwionośne stanowią często problem natury czysto kosmetycznej. Pojedyncze lub rozbudowane sieci naczyń, które widoczne są przez skórę mogą u wielu osób być przyczyną skrępowania i niezadowolenia ze swojego wyglądu. Ich natężenie często jest problemem indywidualnym" - źródło: klinikamurano.com
Czego nie lubią naczynka?
Takim dużym wrogiem osłabionych naczynek będzie wysoka temperatura. Trzeba unikać więc mycia twarzy w gorącej wodzie, poddawania jej działaniu promieniowania UVA - zarówno tego ze słońca jak i z solarium czy gorących kąpieli, wizyt w saunie, gorących napojów i ostrych potraw. Niekorzystne będą także wszelkie stresowe sytuacje, trzeba pamiętać, że przegrzanie twarzy w czasie wysiłku fizycznego również może powodować rumień naczynkowy.
Cera naczynkowa nie lubi traktowania, które nie będzie delikatne. Powinniśmy unikać mycia twarzy chlorowaną wodą. Nie stosujemy kosmetyków ściągających i zapachowych, preparatów z alkoholem, miętą pieprzową czy olejkiem eukaliptusowym.
Odpowiedni skład kosmetyków
Preparaty na cerę naczynkową powinny zawierać takie substancje, które uszczelniają i wzmacniają naczynka. Może być tutaj istotna witamina C, witamina K, witamina PP, rutyna, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który uelastycznia ściany naczyń i poprawia krążenie. Dodatkowo także wyciąg z arniki górskiej, wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu, wyciąg z kasztanowca. Te wszystkie składniki będą mieć istotny skład wpływający bezpośrednio na wzmocnienie naczynek i dlatego będzie to zawsze doskonały wybór dla tych, którzy muszą radzić sobie z pękającymi naczynkami.
Komentarze