TTrudna skóra
Nogi bez pajączków
23 stycznia 2018
Pajączki na nogach wynikające z pękania naczynek to przede wszystkim problem natury estetycznej. Obecnie jednak można zastosować specjalne zabiegi laseroterapii albo skleroterapii, które pozwolą nam poradzić sobie z tym problemem.
Dlaczego pojawiają się popękane naczynka?
Rozszerzone naczynka mogą się pojawić z wielu różnych powodów. Może to być wynik indywidualnych predyspozycji, kruche naczynia czy zaburzenia hormonalne związane z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych. Często to również działanie estrogenów w przypadku kobiet sprawia, że dochodzi do pękania naczyń. Naczynka pękają na nogach także z powodu stresu czy złej diety, nadwagi czy siedzącego trybu życia. Noszenie wysokich obcasów czy wizyty w solarium mogą stać się czynnikiem prowadzącym do pojawienia się popękanych naczynek.
Przed zabiegiem do lekarza
Jeśli będziemy chcieli podjąć decyzję o zabiegu kosmetycznym ważna będzie wizyta u lekarza. To chirurg naczyniowy decyduje o tym jaki zabieg można wykonać, by skutecznie z problemem naczynek sobie poradzić. Często przed zabiegiem trzeba wykonać badanie przepływu naczyń żylnych. W przypadku gdy wykryje się problem w funkcjonowaniu układu może być to wskazanie do zabiegu operacyjnego. Jeśli badania nie wykażą zmian wtedy można podjąć decyzję o zabiegu zamykania naczynek.
Jaki wybrać rodzaj zabiegu?
Można zdecydować się tutaj na dwa rozwiązania a więc skleroterapia i laseroterapia. Zabieg pierwszy polega na wstrzykiwaniu igłą substancji, która powoduje uszkodzenie komórek znajdujących się we wnętrzu naczynia krwionośnego. Za pierwszym razem efekt będzie mało widoczny, dlatego taki zabieg należy kilka razy wykonać. Po zabiegu będą pojawiać się małe siniaki, które znikają po paru dniach. Czasami mimo zabiegów naczynka otwierają się ponownie. Istnieje także możliwość pojawienia się przebarwień czy małych krwiaków. Efekty utrzymuję się do kilku lat. Cena jednego takiego zabiegu to około 300 złotych.
Drugi popularny sposób to użycie lasera. Laser musi być jednak bardzo dobrze dopasowany, będzie ważna długość fali a także moc. Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik. W ten sposób dochodzi do zniszczenia od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego, które będzie potem usuwane z organizmu. Warto pamiętać, ze efekty będą widoczne dopiero po kilku zabiegach. Najczęściej musimy mieć przynajmniej pięć wizyt a jedna taka wizyta będzie kosztować od 100 złotych. Wykonuje się je jesienią. Niektórzy decydują się na wykonanie takiego zabiegu po wcześniejszej terapii w formie skleroterapii. Efekty będą bardzo dobre, trzeba jednak unikać opalania i nosić specjalne rajstopy z dużym uciskiem.
Komentarze