TTrudna skóra
Łojotokowe zapalenie skóry
7 kwietnia 2022
Łojotokowe zapalenie skóry jest powszechną chorobą skóry, która powoduje czerwoną, łuszczącą się, swędzącą wysypkę, zwykle na skórze głowy, brwiach, fałdach wokół ust i w uszach. Łojotokowe zapalenie skóry może trwać latami. Ma tendencję do ustępowania i zaostrzania się bez ostrzeżenia. Często konieczne jest leczenie, aby opanować chorobę. U niektórych osób łojotokowe zapalenie skóry ustępuje bez leczenia.
KTO CHORUJE NA ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY?
Łojotokowe zapalenie skóry dotyka ludzi w każdym wieku. Najczęściej występuje u niemowląt i osób starszych, częściej u mężczyzn niż u kobiet.
U większości niemowląt choroba pojawia się na skórze głowy i jest powszechnie nazywana "kołyską". Czepek jest nieszkodliwy i niezaraźliwy. Na skórze głowy dziecka tworzą się łuszczące się, tłuste plamy. Mogą one stać się grube i skorupiaste. Zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. U niektórych niemowląt łojotokowe zapalenie skóry występuje w okolicy pieluszki. Rodzice mogą je pomylić z innymi postaciami pieluszkowego zapalenia skóry.
U starszych osób łojotokowe zapalenie skóry może pojawiać się i znikać przez resztę życia. Zaostrzenia występują często, gdy pogoda staje się zimna i sucha lub gdy doświadczasz dużego stresu. W zimie łojotokowe zapalenie skóry może ulec pogorszeniu.
Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry jest również bardziej powszechne u:
- u osób, których członek rodziny cierpi na łojotokowe zapalenie skóry
- Osoby, które mają tłustą skórę lub włosy
- Pacjenci z chorobą Parkinsona lub HIV/AIDS
GDZIE NA CIELE WYSTĘPUJE ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY?
Najczęściej występuje na skórze głowy, po bokach nosa, na brwiach i między brwiami, w uszach, na powiekach i na środku klatki piersiowej.
klatki piersiowej. Może dotyczyć także innych miejsc, takich jak pępek, pośladki, pachy, piersi i pachwiny.
CO POWODUJE ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY?
Dermatolodzy uważają, że do łojotokowego zapalenia skóry przyczynia się obecność drożdżaków, które żyją na naszej skórze, oraz nadmierne wydzielanie oleju ze skóry. Nadmiar oleju ze skóry stanowi źródło pożywienia dla drożdży, które mogą się w nim rozwijać. Drożdże wywołują stan zapalny (zaczerwienienie i obrzęk), podrażnienie, łuszczenie się skóry. Drożdże są obecne na skórze każdego człowieka, ale tylko u niektórych osób organizm reaguje na nie, powodując wysypkę.
Łojotokowe zapalenie skóry
JAK DERMATOLODZY DIAGNOZUJĄ ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY?
Dermatolog może zdiagnozować łojotokowe zapalenie skóry na podstawie jego wyglądu i miejsca na ciele. Jeśli masz przewlekłe (długotrwałe) łojotokowe zapalenie skóry, które nie reaguje na leczenie, możesz potrzebować badań laboratoryjnych, aby wykluczyć inną chorobę skóry. Może to obejmować biopsję skóry, podczas której dermatolog pobiera niewielki fragment zmienionej chorobowo skóry do badania pod mikroskopem.
JAK DERMATOLOG LECZY ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY?
Nie ma sposobu na wyleczenie łojotokowego zapalenia skóry, ale zabiegi mogą utrzymać skórę w czystości podczas ich stosowania. Łojotokowe zapalenie skóry może ustąpić samoistnie, ale często wymaga leczenia, które poprawi jego stan. Istnieją środki dostępne bez recepty lub leki wydawane na receptę przez dermatologa, które mogą kontrolować przebieg choroby. Twój dermatolog może powiedzieć Ci, który lek jest najlepszy dla Twojego łojotokowego zapalenia skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry
W przypadku niemowląt z kołyską, pomocne może być delikatne mycie głowy łagodnym szamponem. Rodzice mogą również zastosować lek na receptę na zmienioną chorobowo skórę dziecka. Łojotokowe zapalenie skóry w okolicy pieluszkowej zwykle ustępuje samoistnie. Lekarz dermatolog może przepisać lek na tę okolicę.
Dorośli często muszą stosować szampon z lekami, np. szampon przeciwłupieżowy. Lekarz dermatolog może przepisać miejscowo stosowane kortykosteroidy lub leki przeciwgrzybicze, samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami. Długotrwałe stosowanie miejscowych kortykosteroidów może powodować skutki uboczne, dlatego należy stosować się do zaleceń dermatologa dotyczących właściwego ich stosowania.
Istnieją również doustne leki przeciwgrzybicze oraz niesteroidowy krem ochronny przeciwgrzybiczy, dostępne na receptę u dermatologa. Korzystne mogą być również kremy modyfikujące układ odpornościowy.
Należy jednak pamiętać, że nawet po zastosowaniu leczenia, łojotokowe zapalenie skóry może nawracać. Z tego powodu dermatolog może zalecić połączenie kilku metod leczenia, aby pomóc Ci utrzymać czystą skórę.
Komentarze